Thursday, October 6, 2011

31 Days: Day 6 - Do You Know the Muffin Man?

If this is your first visit I welcome you to my little corner of the world!  You might want to start at the introduction of this series.  It explains what 31 Days of Change is, and has links to each day's post as they occur.  Just click on the 31 Days to Slash Your Budget Painlessly button at the top of my sidebar on the right.

English Muffins, as opposed to sweet muffins, are my favorite breakfast, usually with just butter (real butter, no margarine in this house).  Sometimes I'll put a little jam on them.  They are actually pretty popular with most of my family.  At $1.88 for 6, for the brand we buy, we  go through about half a package a day.  I only buy 2 per week and when they're gone, they're gone.

2 packages cost us $3.76.  Most brands cost more, but these are the ones we like.  I can't even remember the brand, but I buy them at Walmart.  I can make two loaves of the most fabulous english muffin bread for about $1.00.  I get at least 12 slices of bread out of each loaf.  Two loaves yield 24 slices for $1.00 as opposed to 12 english muffins for $3.76.

This bread freezes perfectly and is absolutely to die for.  I'd make it even if I wasn't saving money.  It is super easy to make too...no kneading at all.  I found the recipe at Simple Organized Living.  But before you take off, take a look at what I save.  I get much more, so we can eat as much as we want.  I'd have to buy 4 packages of store bought english muffins @ 1.88 = $7.52 as opposed to $1.00 for homemade.  We eat about 1 loaf per week.  

Store bought: $1.88 x 2 per week x 52 weeks = $195.52
Homemade: $0.50 per week x 52 weeks =  $26.00
Savings per year:  $169.52
Average savings per month $14.13

Don't forget to check out the tally of savings below.
If you are benefiting from this series, I’d love it if you would grab my button from the top of my sidebar.  I will be back with another money saving tip tomorrow that could save you an average of $136 per year.   I will keep up a running tally of my savings at the bottom of each new post. Just scroll down to the bottom to see.  See you tomorrow!

My tally so far:
$812.32/year
$67.69/month

4 comments:

  1. wow -- this is amazing. Thanks for figuring out the cost savings!!

    ReplyDelete
  2. I'm loving this series! Thanks for the ideas!! I have a rule that I never pay more than $1.50 for a box of name brand cereal. I save coupons and then wait for a buy 1 get 1 free sale. I end up paying between $1.00-$1.50 for a box and if we run out before the next sale we do without cereal. Works for me. Thanks again for your ideas!

    ReplyDelete
  3. Sorry...I meant to comment on the cereal post

    ReplyDelete

Thank you for taking time to leave me a comment. They make my day!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails